09 / 19 / 2024
Новини България Италия и костите на Алцек?

Италия и костите на Алцек?

от infomax
0 коментари
Италия и костите на Алцек?

Росен Петров, Фейсбук

Италия и костите на Алцек?Италия и костите на Алцек? Получавам доста въпроси за българите на Алцек в Италия и по-точно за откритите там погребения, които силно наподобяват на български. Накратко историята е следната. Няколко средновековни исторически извора, като например прочутата

„История на лангобардите”

от Павел Дякон, споменават за българите на Алцек в Италия. Както се казва, писмените извори са много важно нещо, но през 1987 година се случва събитие, което вероятно потвърждава думите на старите летописци с археологически находки.
Италия и костите на Алцек?Неочаквано до градчето Кампокиаро, област Молизе, са открити голям брой нетипични за Апенините погребения. Некрополът е с размери 35 м на 45 м и се състои от 175 гроба. Изключително важен факт е, че в 10 от тях има погребани и коне. През 90-те години на 20 век е открит още един некропол. Част от погребаните са с по-богат инвентар, което говори за високо социално положение. Открити са и множество оръжия като мечове, ножове, копия, лъкове, стрели. Наред с тях има катарами, токи на Италия и костите на Алцек?колани, златни и сребърни украшения. В гробовете с коне са намерени стремена и украсени сбруи.
Датировката на погребенията показват, че вероятно са от 7 век от н.е., тоест от времената на Кубрат, Аспарух и Алцек. Силно впечатление прави т.нар.

„гроб №33” от Кампокиаро

За него има предположения, че това са костите на Алцек. Предположението идва от намерените в конкретния гроб златни пръстени, защото единият от тях е пръстен на „гасталд”, а точно това е титлата, която Алцек получава от лангобардския крал Гримоалд (крал от 662 до 671 г.) според старите хроники. Погребаният е млад мъж, загинал най-вероятно в сражение след получаването на смъртоносен удар в главата. До него е погребан кон. Открити са още множество артефакти – железен и бронзов пръстен, колан, нож, катарами, меч, стремена и глинен съд.
Италия и костите на Алцек?Публикуваните тук снимки са от сайтове, посветени на малкия, но много хубав музей в Кампобасо, където находките от този некропол са изложени по един наистина добър начин. С една подробност, те не са представени като „български”, а просто като погребения и артефакти на „конници”. И това е напълно разбираемо.

Италия се е погрижила за костите добре,

но не можем да очакваме италианската държава да свърши това, което трябва да направи нашата страна. Липсата на какъвто и да е реален български държавен интерес към въпросните находки е почти фрапираща. Не говоря за усилията на хора ентусиасти или журналисти, а за това да се направи сериозно българско проучване на находките.
Вече 37 години българската държава не полага почти никакви усилия откритията от Кампокиаро да бъдат изследвани (археологически и генетически) и от български учени, защото точно това би прецизирало датировката и евентуално би доказало техния български характер по безспорен начин. Някои факти от историята на древните българи и тяхното наследство в Европа действително са изумителни, но по-изумително е нашето собствено нехайство към собствената ни история.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising