04 / 20 / 2024
Новини Свят Григор Димитров беше победен от Новак Джокович в три сета

Григор Димитров беше победен от Новак Джокович в три сета

0 коментари

Българската тенис-звезда Григор Димитров, номер 27 в схемата на турнира, приключи участието си на Откритото първенство на Австралия в третия кръг, където беше победен от Новак Джокович (Сърбия) в три сета – 7:6 (9:7), 6:3, 6:4. Това е 10-а победа в 11 мача за Джокович срещу българина, а също така и 24-а поредна за него на Аустрелиън Оупън.

Срещата продължи три часа и 7 минути, като първият и третият сет преминаха границата от един час игра. Димитров не игра никак лошо през цялото време, но някои минимални грешки и класата на противника му оказаха влияние върху развоя на срещата. Особено впечатляващо беше връщането в борбата в третия сет, който тръгна ужасяващо за Григор, но след това върна два пробива и държеше напрежението до самия край. Следващият съперник на Джокович ще бъде Алекс де Минор от Австралия, предаде БТА.

Срещата започна много лошо за българина, който допусна пробив още в първото си подаване. В първите три гейма Григор демонстрира в много малки периоди агресия и бързина, като все пак взе от втори опит първото си подаване. Сценарият не се промени до 3:5, но след това Григор показа мощ и характер в 9-ия гейм, спасявайки три брейк-бола преди да го вземе. След това върна пробива за 5:5 и изпрати този сет в тай-брек. Всъщност първата ракета на България можеше на два пъти да стигне до пробив и 7:5, но в крайна сметка сърбинът спаси подаването.

В тайбрека Димитров успя да се върне от 1:4 и 2:5 изоставане до 5:5, след което дори поведе със 7:6. Но огромната воля и спортна злоба позволиха на сърбина да измъкне частта с 9:7 след час и 20 минути игра.
Във втория сет един пробив реши крайния му изход – при 2:4 българинът направи грешки при ударите по правата, в това число неточен бекхенд за 30:40. След това бекхенд на Джокович по диагонала оформи пробива. До край на частта никой от двамата не сбърка и така номер 4 в схемата спечели с 6:3.
Третият сет започна ужасяващо за българина, който трябваше да се връща в мача от 0:3 и два пробива. В интерес на истината, първите два гейма на частта бяха доста оспорвани и продължиха впечатляващо много, но крайният резултат беше за сърбина. След това българската тенис-звезда върна един пробив, но много бързо позволи на 9-кратния шампион от Мелбърн да вземе комфортен аванс от 4:1.

След това Димитров даде всичко от себе си за да върне за втори път пробив и успя след 29 разменени удара в разиграване и двойна грешка на сърбина. И веднага след това затвърди силната си серия с първи спечелен сервис-гейм в този сет, като направи три поредни аса и увеличи актива си по този показател на 15 към момента. След това обаче Джокович също взе подаването си, въпреки ожесточената съпротива на българина и дръпна с 5:3. Но мачът не свършваше все още, тъй като и Григор Димитров взе подаването си на 15.
След това Джокович спечели подаването си и с това и мача, но българската тенис-звезда не се предаде никак лесно. Димитров игра рисковано, но агресивно и особено при 40:15, показа сериозна класа. Тогава двамата направиха и най-дългото разиграване в мача – 31 удара, като изстрел на Джокович в краката на хасковлията решиха точката. След това при следващото българинът изпрати топката в аут по диагонала и така Джокович взе победата и отива в четвърти кръг.

Единственият българин в световния тенис елит Григор Димитров излезе днес срещу бившия номер 1 Новак Джокович в мач от третия кръг на Откритото първенство на Австралия. Срещата започна на централния корт „Rod Laver Arena“

РАЗВОЙ НА СРЕЩАТА ДИМИТРОВ – ДЖОКОВИЧ 0:1 (пробив) –
Двубоят започна на сервис на Григор Димитров, а Джокович бе много агресивен на ретур. Сърбинът успя да стигне до ранен пробив на 15, демонстрирайки, че се намира в добро състояние за игра въпреки физическите проблеми. 0:2 – В първия си сервис гейм Джокович не бе убедителен на първи сервис, а Григор успя да стигне до равенство 40:40.

Ноле обаче успя да стигне до геймбол, който оползотвори с агресивна атака на мрежата, при която българинът нямаше отговор. 1:2 –

Първият сервис на Григор продължаваше да не влиза, а това му създаваше проблеми. Българинът стоеше и по-назад от основната линия и не взимаше топката достатъчно рано, което позволяваше на Джокович да го притиска. Все пак Гришо успя да спечели първия си гейм на 30. 1:3 – Григор Димитров започна отлично в сервис гейма на Джокович, взимайки първата точка с агресивна игра.

1:3 – Григор Димитров започна отлично в сервис гейма на Джокович, взимайки първата точка с агресивна игра. След това обаче сърбинът доминираше на корта и отново прати Гришо в отбранителна позиция, която не му носеше успех. Гейм на 15 за Джокович.

2:3 – И в този гейм Джокович притисна Григор, като разиграванията между двамата бяха сравнително дълги. Стигна се до равенство 40:40, след което Гришо си осигури геймбол и го реализира, без да усложнява допълнително ситуацията в гейма.

2:4 – Това бе и най-бързият гейм в сета. Джокович успя да спечели подаването си без да даде точка на съперника си, за да направи още една крачка към спечелването на първия сет. 3:4 – Първата точка в гейма на Григор бе спечелена от Джокович, но това не разколеба българина. Родният тенисист успя да стори необходимото, за да спечели подаването си на 30 и да остави разлика от само един пробив.

3:5 – Григор започна добре на сервиса на Джокович, но след това сърбинът намери „рецепта“ да се измъкне – със сервиси в тялото на Гришо, което в крайна сметка му спечели подаването на 15, за да се доближи на гейм от затварянето на сета. 4:5 – Григор успя да се задържи в сета с над 8-минутен гейм, в който отрази и три сетбола. Българинът продължаваше да държи нисък процент на вкаран първи сервис, а освен това продължи да допуска повече непредизвикани грешки. Джокович пък на няколко пъти правеше гримаси и не гонеше няколко топки, като на моменти видимо изпитваше болки.

5:5 (пробив) – В последния възможен момент Григор Димитров успя да върне пробива. Това се случи и с първия му брейкбол в мача. Българинът поведе с 30:0, а след това Ноле изравни за 30:30. Гришо се добра до брейкбол и успя да го реализира, за да изравни резултата в сета. 6:5 – Дойде време и Григор Димитров да запише първия си сервис гейм на нула. Вдъхновен от предходния гейм, Гришо не даде точка на съперника, който изглеждаше сякаш, че вече мисли повече за това да достигне до тайбрека. 6:6 – Джокович бе разколебан, а Григор успя да стигне до два сетбола. С умно сервиране сърбинът успя да се измъкне от трудната ситуация и да вкара сета в тайбрек. 6:7(7) ТАЙБРЕК – Тайбрекът започна „чисто“ за сервиращите, като Джокович поведе с 1:2. След това дойде и първият минипробив, който бе на ракетата на Григор. Българинът изпълни втори сервис, като сбърка още втория си удар, пращайки бекхенд в мрежата. Това разколеба Гришо и той допусна още един минипробив за 1:4. Димитров успя да върне двата минипробива и да стигне до равенство 5:5. Джокович стигна пръв до сетбол в тайбрека, но Григор го отрази, а след това и българинът се добра до такъв при 6:7. Размяната на точки продължи и Джокович поведе с 8:7 след феноменално разиграване от 23 удара. С петия си сетбол в мача Джокович успя да спечели сета с 9:7 точки.