04 / 26 / 2024
Новини България Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали кораби

Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали кораби

Флотилия на казаци от Крим плячкосва богатите църкви по Южното Черноморие през 1623 г., но Божият гняв ги настига край на Несебър

0 коментари
Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали кораби

Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали кораби.

Светослав Пинтев

Всеки, изпитал несравнимото с нищо усещане да се гмурне в морските дълбини, да се потопи в толкова различния от нашия подводен свят, където става част от него, знае, че тази страст е за цял живот.

Милиони хора по света са готови да дадат и последната риза от гърба си, за да се слеят с царството на Посейдон и да наблюдават живота там, да плуват из прекрасни пещери и край потънали кораби, да се докоснат до красотата на морето и… вечвостта. И, разбира се, има много предприемчиви хора, които са готови да я вземат, последната риза. Това е бизнес като всеки друг.

Най-запалени сред водолазите любителите на археологията

Тази дейност и сега е добре развита у нас, но възможностите са зашеметяващи, а инвеститорите са малко.

Една-единствена карта на археологическите находки в морската ни акватория би могла да привлече милиони туристи, но такава няма.

Българските води крият поне 20 000 потънали през различни епохи кораби. Само край днешното Поморие, само през 776 г.,  морето е погълнало цяла византийска флотилия.

Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали корабиНа дъното на Китенския залив пък лежат останките на селище от ранната бронзова епоха от трето хилядолетие преди Христа и само по себе си е то е уникално. Не е само това.

Цели седем кораба са намерили гибелта си на същото място и останките им са на дъното, върху древното селище. Списъкът е безкраен….

Според църковните книги флотилия от бързите чайки и струги на казаци от Крим плячкосва богатите църкви по Южното Черноморие през 1623 г., но Божият гняв ги настига.

Страшна буря потапя недалеч от бреговете на Несебър стотиците корабчета, натежали от заграбената златна и сребърна църковна утвар.

Проф. Божидар Димитров често говореше за това приживе и мечтаеше да открие поне едно от тези корабчета…

Експедиция на НИМ попада през 1994 г. на един от тези плавателни съдове и успява да го снима със сонар. Дълбочината обаче е твърде голяма, за да бъде извадена казашката лодка.

Една от най-ценните находки на подводна археологическа експедиция у нас е намереният край Калиакра слитък във формата на опъната бича кожа, който има състав 30% злато, 27% сребро и мед.

Най-много потънали кораби у нас има в морето край Созопол. Само за един ден през 1824 г. в залива са потопени 11 кораба. Две седмици по-късно потъват цели 30 край Варна, свидетелстват записките на френския граф Лагард. Не по-малко от 101 свои кораба са потопили германците около бреговете ни при оттеглянето си в края на Втората световна война.Българските води в Черно море крият приказни съкровища, има поне 20 000 потънали кораби

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising