САЩ могат да унищожат всички руски и китайски ядрени стартови площадки за 2 часа. Това се доказва от доклад, озаглавен „Господари на въздуха: стратегическа стабилност и конвенционални удари“, съставен от експертите Дан Плеш и Мануел Галилей, съобщава порталът Interesting Engineering.
Отбелязва се, че САЩ и техните съюзници се нуждаят от няколко часа, за да се справят с унищожаването на всички руски и китайски площадки за изстрелване на ядрени оръжия, ако възникне необходимост. А това е
„лоша новина за света
като цяло, защото заплашва стабилността и може да причини различни проблеми“.
Докладът предполага, че предимството на САЩ и техните съюзници в оръжията и възможностите за нанасяне на удари може да предизвика страх сред Русия и Китай и вече може да подхранва надпревара във въоръжаването.
Проучването се фокусира върху потенциала на Съединените щати и техните съюзници да нанесат конвенционален превантивен удар срещу враговете си, използвайки конвенционална противоракетна отбрана. Тества дали Съединените щати и съюзниците имат способността да унищожат стратегическите ядрени сили на Русия и Китай чрез
неядрена превантивна атака
Изследователите призовават различни международни организации да разберат сериозността на ситуацията и да говорят за възможно ядрено разоръжаване и от двете страни.
Площадки за изстрелване на ракети на САЩ и съюзниците по света
По-специално, проучването се позовава на неотдавнашното съобщение на САЩ за разполагането на ракети с голям обсег в Германия до 2026 г. Разполагането в Южна Германия ще доведе до създаването на няколко руски площадки за изстрелване на междуконтинентални балистични ракети (ICBM).
Американските самолети могат също така да поразяват труднодостъпни мобилни и скрити ракети с бомби и ракети с малък обсег, крилати и балистични ракети. Крилатите ракети включват JASSM-ER и -XR, Tomahawk, AMRAAM, SM-3 и SM6, които се изстрелват от стелт бомбардировачи и други самолети, кораби и наземни бази.
Въпреки че Русия и Китай са постигнали значителен напредък в радарното откриване, в доклада се казва, че това все още
не е достатъчно
срещу стелт системите на Съединените щати и техните съюзници. В допълнение, пилотираните самолети и безпилотните летателни апарати, с които разполагат Съединените щати, разширяват обхвата на оръжията и също така намаляват времето, необходимо за удар.
Освен това Aegis, Patriot, THAAD и други системи за противовъздушна отбрана дават на Съединените щати способността да свалят руски и китайски междуконтинентални балистични ракети, както и ракети въздух-въздух, които могат да бъдат използвани за унищожаването им по време на фазата на усилване минути след изстрелването .
САЩ също доминират в морето и въздуха
Докладът казва, че руските подводници са по-лесни за проследяване. Почти всички те са
в обхвата на страните от НАТО
Проучването допълнително разглежда китайски и руски стратегически бомбардировачи. Изследователите наричат руските турбовитлови стратегически бомбардировачи TU-95MS Bear „бавни и уязвими“. Те могат да бъдат проблемни само ако могат да изстрелят без да бъдат прихванати, което не би трябвало да е голям проблем за НАТО.
Освен това стратегическите бомбардировачи TU-160/M White Swan, използвани от Русия, са почти нулеви по ефективност, превъзхождани от американския радар и способности въздух-въздух.
Освен това в доклада се посочва, че Китай няма стратегически бомбардировачи, способни да достигнат цели на повече от 11 000 км.
Резултати от изследвания и предложения
Като цяло, проучването предполага, че Китай и Русия може да се опитват да увеличат своите ядрени и конвенционални способности за удар в опит да изравнят шансовете срещу Съединените щати и техните съюзници.
Докладът също така предупреждава, че такава огромна разлика може да доведе до рисковани грешни изчисления и от двете страни, ако избухне война.
„Нашият анализ показва, че Съединените щати и техните съюзници имат вероятната способност днес да изпреварят руските и китайските ядрени сили, като ги откриват, побеждават и се защитават срещу тях“, се казва в проучването.
Това трябва да послужи като основа за изучаване на нови технологии като хиперзвукови ракети, изкуствен интелект и свързаните с тях проблеми в кибер, космоса и електронната война.
Докладът е част от проекта „Стратегическа рамка за продажба и разпространение на оръжия“.