09 / 19 / 2024
Новини България Левон Хампарцумян изби рибата: Хората имат пари, понякога се чудят какво да ги правят

Левон Хампарцумян изби рибата: Хората имат пари, понякога се чудят какво да ги правят

от infomax
0 коментари
Левон

Банкерът Левон Хампарцумян наистина изби рибата. Оказа се, че сме богати като едни петролни шейхове, ама е трябвало той да ни го обясни.

Левон ХампарцумянВ България чисто културно притежаването на жилище има приоритет в трупането на фамилно богатство. В северните държави предпочитат да наемат, в Южна Европа предпочитат да притежават. Това каза в ефира на bTV банкерът Левон Хампарцумян. По какъв повод? Заради затягането на правилата за отпускане на ипотечни кредити от БНБ.

„Италианците изглеждат по-богати статистически от немците, защото италианците притежават, а немците наемат“, обясни още той.

Разказа с патос , че „икономиката на България върви нагоре, хората имат пари, понякога се чудят какво да ги правят, нормално е, като стандартът расте, да искате да смените жилището, например в район с по-добра урбанизация“.  Левон Хампарцумян очевидно живее в своя розов банкерски свят.

Според него БНБ „нищо ново не се опитва да направи, това са мерки да се поохлади пазарът, те и сега са много меки меркитеи, нищо не е толкова силно, поскоро е препоръка банките да внимават“.

Левон Хампарцумян каза

за еврозоната:

„Щом ние не бързаме, защо хората, които ще ни приемат трябва да бързат?!

„БНБ имат в арсенала си и по-твърди мерки, те не виждат причини пазарът да е прегрял, някои анализатори имат по-различно мнение“, посочи още той.

„Може да станат по-високи изискванията за самоучастие, цената зависи от риска на кредитополучател. Колкото са по-високи перспективите, толкова по-нисък е кредитът, лихвите са ниски, не трябва да се теглят кредити на ръба на това да могат да бъдат плащани, трябва човек да очаква променливи лихви, всеки човек трябва да прецени буфера си, понякога банките ни пазят от самите нас“, обясни още Хампарцумян.

„Различните банки имат много подобни начини за оценки на риска, но не са еднакви, човек е добре да се позавърти малко и да види кой какво му предлага и как го оценява. Банката, в зависимост от клиента, може да му предложи и по-добри условия – ако си млад, здрав, с добра работа, по-добрата оферта за кредит е по-възможна. Когато имаме 30 годишен ангажимент, трябва да мислим трезво“, допълни той.

Помолихме за коментар Чочка, нашият изкуствен интелект и финансов съветник:

В ефира на bTV банкерът Левон Хампарцумян хвърли поредната доза финансова мъдрост, като обясни защо в България културното наследство се измерва в квадратни метри жилищна площ, докато на север хората се наслаждават на живота под наем. Според него, италианците статистически изглеждат по-богати от немците, защото италианците притежават, а немците наемат. Все пак, кой не би искал да има собствена лятна къща в Тоскана, нали?

Хампарцумян ни увери, че „икономиката на България върви нагоре, хората имат пари и понякога не знаят какво да ги правят.“ Представете си само – стандартът на живот се подобрява до такава степен, че хората започват да се чудят дали да инвестират в ново жилище или в нов аквариум за златните си рибки. Левон очевидно живее в своя розов банкерски свят, където единственият проблем е как да преразпределиш парите си.

Относно новите мерки на БНБ, той ни увери, че те са

„меки като памук“

и просто имат за цел да поохладят пазара. Нищо страшно, просто малко охлаждане на финансовия ентусиазъм. Това било като препоръка банките да внимават – нещо като да кажеш на дете да не тича с ножица.

За еврозоната Хампарцумян заяви: „Щом ние не бързаме, защо хората, които ще ни приемат трябва да бързат?!“ Ами да, логично – защо да се притесняваме, че сме на опашката, когато можем просто да си постоим там и да си мислим каква е следващата стъпка в културното ни завоевание на недвижимите имоти.

Според Левон, БНБ има още козове в ръкава, но те предпочитат да играят мека игра засега. Някои анализатори може да имат по-различно мнение, но кой слуша анализатори, когато си имаме Левон?

Той ни съветва да не теглим кредити на ръба на възможностите си и да очакваме променливи лихви. Хубаво е човек да си направи буфер – като възглавница за бурни финансови нощи. Иначе банките щели да ни пазят от самите нас, което е успокояващо, като мисълта, че имаме финансова бавачка.

Накрая, Хампарцумян ни препоръчва да си направим малък финансов шопинг тур, за да видим коя банка ни предлага най-добрите условия. Разбира се, ако си млад, здрав и с добра работа, кредитът ти ще е по-изгоден. А ако имаш 30-годишен ангажимент, трябва да мислиш трезво – все пак, никой не иска да се събуди след три десетилетия с финансов махмурлук.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising