03 / 28 / 2024
Новини България Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?

Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?

от infomax
0 коментари
Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?

Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?Росен Петров, Фейсбук

Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки? Обещах ви да кажа какво мисля по този спорен казус. Да започнем от първоизточника на цялата троянска история, а именно Омир и неговата „Илиада”. В тази епическа поема траките и техните различни племена са описани като верни съюзници на троянците. Ето, например, как талантливо и пълнокръвно е представен тракийския боен лагер в песен десета:

„Ако ли искате вий да се вмъкнете в стана троянски, новодошлите тракийци стануват последни от всички. Заедно с тях е и царят им Резос, синът Ейонеев. Сам аз му зърнах конете – грамадни и много красиви; те са по-бели от сняг и препускат подобно на вятър. В злато и светло сребро му блести колесницата нова. Има и златни, огромни доспехи, за чудо и приказ! Не подобава на смъртни да носят такива доспехи, а съвършено подхождат те на боговете безсмъртни.”

Въобще, когато не само Омир, но и други древногръцките автори говорят за траките, три неща се открояват –

злато, коне и мистерии

Какви са основните хипотези за тракийското присъствие в реалната или митологична Троя? Първата гласи, че троянците и тракийците са свързани от търговията и географската близост, тоест те са естествени съюзници. Омир изрично посочва част от траките като живеещи мирно на Хелеспонта (или днешния пролив Дарданелите), който в най-тясната си част е широк само 1600 метра.

Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?Има даже изследователи, които твърдят, че реалната Троя не е там, където е откритата от Шлиман, а е била на Балканския полуостров, малко преди самите Дарданели, но на европейския бряг. Втората хипотеза твърди директно, че троянците и траките са близки родствени племена или дори, че Троя е аванпост на тракийското присъствие в Мала Азия. Има и трета версия, съвсем академична и съвсем нова, на турския учен проф. Рустем Аслан, че траките са заселили масово района на Троя, но веднага след края на прочутата война.

При разкопките на Троя е намерена керамика,

която вече се определя като тракийска. Вижте какво казва проф. Аслам пред БНТ: „Траките изглежда са търсили нови места да се заселят, намираме техните следи на Галиполския полуостров в Западна Анатолия“.
Проф. Диана Гергова, откривателят на Свещарското съкровище, също говори за тракийската керамика, открита в Троя.

Росен Петров: Възможно ли е митичната Троя да е дело на ранните траки?Други артефакти също будят интересни мисли. Например древногръцка ваза от 3-4-ти век пр.н.е., на която троянецът Парис носи класически тракийски шлем. Друг интересен „феномен” е съкровището от село Дъбене до Карлово, някои компоненти от което поразително приличат на „Златото на Троя”, открито от великия Хенрих Шлиман. Намирайки го, германският археолог (той е самоук археолог) не знае, че това не е златото на цар Приам, а е нещо по-старо от Троянската война с около 1250 години. И още една малка подробност. Според съвременния немски учен проф. Албрехт Йокенхьофел, съкровищата от Троя и Микена са изработени от злато, добито в древни рудници до нашия Крумовград.
Всъщност, при новите разкопки на Троя са открити цели

9 пласта със селища,

най-древното от които е на около 5000 години. Някои учени го наричат – „непозната древна култура преди Троя”. Каква може да е тази „непозната култура преди Троя”, ако тя прилича на тракийската? Не знам коректния научен отговор, но поне връзките между траките и прочутите митични селища в Мала Азия не са просто очевидни, те са очевАдни. Всъщност, нали според „бащата на историята” – Херодот, траките витини заселили областта около Босфора и на тяхно име после римляните нарекли областта – провинция „Витиния”. Познайте как се е наричала в древността съседната на Витиния област, в която всъщност е открита Троя? Носела е интересното име Мизия. Защо ли?

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising