10 / 18 / 2024
Новини ВОЙНАТА Politico: Защо САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна?

Politico: Защо САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна?

Съществува почти парализиращ страх от нежелание да се нанасят преки удари по руско въоръжениe

от infomax
0 коментари
Украйна

САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна, тъй като Русия е въоръжена с ядрено оръжие, а Иран — не е. Това съобщава Politico, позовавайки се на американски служители.

„Твърдият отговор, който на украинците може да не им хареса да чуят, но за съжаление е истина, е, че можем да поемем риск да свалим ирански ракети над Израел, без да провокираме пряка война с Техеран, която може да доведе до ядрена война. Много по-голям риск има, ако опитаме това с Русия“, казва старши помощник в Сената на САЩ.

Двама служители на Белия дом, пожелали анонимност, посочиха същата причина. Отбелязва се, че изпращането на американци да свалят ракети над Украйна може да предизвика

пряко военно противопоставяне

между двете водещи ядрени сили в света на фона на най-голямата война в Европа след Втората световна война. Свалянето на ракети в Близкия изток не провокира конфликт с „ядрен“ противник.

„Тъжно е да се гледа всичко това като обикновен гражданин на Украйна — когато в името на споразумение за избягване на ескалация от страна на Москва жертват твоята страна и гражданите ѝ“, каза научният сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания Николай Белесков.

В същото време двама украински офицери от ПВО, пожелали анонимност, признаха, че е по-лесно да се свалят ракети над Израел, отколкото над Украйна. Израел е малка държава и САЩ могат да използват своите корабни системи за противоракетна отбрана, докато Украйна е голяма по размер и е недостъпна за западните военноморски сили. За да бъде защитена нашата страна, ще е необходимо да се разположи ПВО на заппадната граница обаче това би помогнало само на прилежащите територии.

„Членовете на НАТО, участващи в противовъздушната отбрана на Украйна, ще трябва да направят

много по-голям принос

и за по-широка територия, с по-голям риск от „влизане във война“ заради несигурни постижения. Цената също ще бъде по-голяма, тъй като честотата на руските атаки е много по-висока от значителните, но реактивни опити на Иран да нанесе пряк удар по Израел“, обясни Матю Севил, директор по военните науки в Кралския институт на обединените сили на Великобритания.

Поради това на съюзническите изтребители ще им се наложи да патрулират в небето над Украйна, което потенциално може да доведе до директни сблъсъци с Русия, нещо, което Белият дом се опитва да избегне.

„За да се увеличи максимално ефективността на такива усилия, западните сили вероятно ще искат да нанесат преки удари по руските самолети, които извършват атаки, и/или да потиснат руските радарни системи и далекобойни противовъздушни ракети. Затова защитата от ракети ще бъде свързана с по-пряко участие, дори ако то е само във въздуха“, каза Кавил.

Изданието отбелязва, че обвиненията на Украйна към САЩ за

„двойни стандарти“

отразяват по-широкото разочарование, че администрацията на Байдън не прави достатъчно, за да помогне на Киев да спре руските атаки. Това включва както забавянето на продажбите на оръжие, така и забраната за използване на далекобойно оръжие от съюзниците на територията на Русия.

„САЩ могат да направят повече, за да помогнат на Украйна в борбата й срещу Русия… Съществува почти парализиращ страх от нежелание да се нанасят преки удари по руско въоръжение, тъй като администрацията разглежда това като директна конфронтация с Русия“, отбеляза Шелби Магид, заместник-директор на Атлантическия съвет, мозъчен тръст във Вашингтон.

Американски официални лица признаха, че са наясно с нарастващото

разочарование в Украйна,

но заявиха, че работят по нови доставки на оръжие, които трябва да разсеят опасенията в Киев.

Защита на Украйна от руските атаки

Както е известно, в нощта на 14 април Иран атакува Израел с ракети и камикадзета-дронове. Тогава бяха изстреляни над 185 дрона, повече от 36 крилати и 110 балистични ракети. Почти 99% от тях бяха прихванати с помощта на съюзниците.

Наскоро президентът Володимир Зеленски изрази недоволство, че съюзниците съвместно свалят ракети и дронове в небето на Близкия изток, но подобно решение за съвместно сваляне на руски ракети и ирански „Шахеди“ в небето на Украйна все още не е взето.

Днес заместник-говорителят на Пентагона Сабрина Сингх заяви, че САЩ няма да разположат в близост до Украйна система за прихващане на ракети със среден обсег THAAD, за да свалят руските ракети и дронове, както това се прави в Израел, поради различни ангажименти.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising