09 / 8 / 2024
Новини Dolce vita Кофе Бабоне: Аз съм си българинче! Баба живя 121 години, защото ядеше много какао_ВИДЕО

Кофе Бабоне: Аз съм си българинче! Баба живя 121 години, защото ядеше много какао_ВИДЕО

Тя беше много опасно баба. Магьоьосваше, лекуваше, помагаше

0 коментари
Кофе Бабоне: Аз съм си българинче! Баба живя 121 години, защото ядеше много какао_ВИДЕО

Интервю на Светослав Пинтев

КофеКофе Бабоне е артист и шоумен от Гана, който живее и работи в България повече от три десетилетия, както знаете.. Кариерата му тръгна от сътрудничеството с Влади Въргала. Във филма „Шменти капели“ дори се пробва да е самият дявол, после стана рапър, захвана се и с бизнес..
Сега той е решил да продава натурални стоки от родната си Гана.  Попаднахме на него случайно, разхождайки се по столичната улица „Княз Борис“ и изведнъж се оказахме в… Африка. Научихме много интересни неща, разгледахме всичко, все едно наистина прескочихме до Черния континент.

 

– Кофе намираме те в африкански магазин разкажи за него, твой ли е? Къде се изгуби, апропо?

 

Кофе– Здравейте моето приятели българите и чуждестранните. Аз никъде не съм бягал. Аз съм си тук, аз съм българинче, както пее в моето песен. А сега отвори и африкански магазин… Питат ме и други: „Къде си, какво става, къде се изгуби?“ Не съм се изгубил никъде. Аз съм си тука. Аз съм българинче, пак казвам, обичам нашите планина зелената и страната ни. Цялото живот ми мина в тази държава Обичам ви. Имам 34 години тук вече. Това не е малко…маски

– Как ще е малко… Това си е един живот.. Чудни африкански работи си приготвил, че и стока за шамани май има. От родната ти Гана ли ги доставяш? Как ще го представиш на българската и световна прогресивна общественост?

какаово масло

Какаово масло

– Това е афромагазинът на Кофе Бабоне в София, на улица „Княз Борис I“, „№ 82.  Тука значи предлагаме крем от какаово масло, крем от кокос, комбинирани с чия, много комбинации. Истински, каквито другаде в България няма. Стават и за крем срещу слънце, по-добри са много от всякакви козметики и кремове. Всичко е естествено и натурално, идва направо от Гана. Всичко тук е съвсем африканско, 100% африканско. И кокосово масло има, и какаово, че и африкански чай.

Тук е единствената държава в цяла Източна Европа където някой успя да отгледа какаово дърво. Това е България, аз го отгледах. В Ботаническата градина има вече 60 дръвчета. Моят син Давид, който живее в Англия, много ми помогнал. Аз съм роден под мангово дърво, в какаовата плантация на мой баща … Какаото по някакъв начин е съдба и за татко, и за мен, а и за мои деца.

– Разказвал си ми че баба ти е била шаманка?

какаово масло– Тя беше много опасно баба. Мъгьоьосваше, лекуваше, помагаше на много хора. Жената си живя 121 години, защото ядеше много какао . Това си е рекорд, ама там има много такива. Спокоен живот, няма стрес, няма да бързаш за работа, всичко е натурално. Бабо, обичам те, ама ти вече не си тука…

– Разкажи тази история за момчето, което е донесло какаото в Гана…

– Това е много интересно – как Гана стана на първо място в света по производство на какао, а преди нямаше никакво. Товабеше едно време, когато имаше роби, когато продаваха африканците.

какаоВ Гана, до морето, има една дупка в скалата. Когато са те хвърляли в тази дупка, това вече значи, че няма връщане назад. Ти си си продаден като роб. Един такъв роб, казвал се Тете Куаши,  изпратен бил в Южна Америка, за да работи на плантациите за какао, но успява да открадне няколко зърна какао и да намери кораб, който пътува към Африка.  Какво прави?  Гълта какаови зърна и отплава с кораба към Западна Африка. Не ходи много дълго до тоалетна, докато не пристига в Гана. Изаква се чак в Гана и така посажда първите какаови дървета . Така лека-полека в Гана се появява много дървета какао. Дълго време страна беше първа по производство на какао в Африка. Сега е втора. Интересното е, че цените на какао в цяла Африка са еднакви, няма значение кой е първи , кой втори. Ако купува в Кот д’Ивоар един чувал за 100 долара, и в Гана един чувал е 100 долара. Да няма конфликти…Гана
Тук всичко са уникално продукти. Искам всеки човек да ги опита.

––––

Тете Куаши е историческа личност,

Кофе Бабоне: Аз съм си българинче! Баба живя 121 години, защото ядеше много какао_ВИДЕОкоято наистина играе ключова роля в развитието на какаовата индустрия в Гана. Той е признатза първия човек, който донася какаови зърна в страната и засажда какаови дървета. Смята се, че първо ги занася във Фернандо По (сега известен като Биоко), остров в съвременна Екваториална Гвинея. Някои дори твърдят, че ги взема от там а не директно от Южна Америка, но легендата казва друго.
Така или иначе, Тете Куаши поставя началото на едно производство, което ще храни с векове неговата страна. Той засажда тези семена в своята родна област в Източна Гана и след време те дават плод. Докато това стане основен поминък на голяма част от хората.

Така Тете Куаши полага

основите на какаовата индустрия в Гана,

която по-късно се развива до степен, че Гана става един от водещите производители и износители на какао в света.
И днес Тете Куаши е уважаван и почитан за своя принос и неговото име остава свързано с този важен момент в историята на Гана.
Гана в момента е вторият по големина производител на какао в света след Кот д’Ивоар.

Ето някои ключови аспекти на

съвременното производство на какао в Гана:

какаоКакаото е основен източник на доходи за страната и осигурява препитание на милиони фермери и техните семейства. Какаовата индустрия представлява значителна част от БВП на страната.
Гана е известна с висококачественото си какао, което е предпочитано от много международни производители на шоколад. Страната има строги стандарти за качество и контрол, които гарантират чистотата и аромата на какаовите зърна.
Правителството на Гана, чрез агенцията COCOBOD, играе важна роля в управлението и регулирането на какаовата индустрия. COCOBOD предоставя техническа помощ, субсидии за фермерите и гарантира справедливи цени на пазара.
Въпреки успеха си, какаовата индустрия в Гана се изправя пред редица предизвикателства, включително използването на детски труд, ниските доходи на фермерите и екологичните въпроси, свързани с обезлесяването и устойчивото земеделие.
През последните години Гана и международните организации полагат усилия за устойчиво развитие на какаовата индустрия. Това включва програми за сертифициране, насърчаване на агролесовъдството и образование на фермерите относно устойчивите практики.
Производството на какао в Гана продължава да бъде ключов двигател за икономическото развитие на страната, като същевременно се стреми да адресира съвременните социални и екологични предизвикателства.

Ето и видео от африканския магазин:

 

И едно видео отпреди 10 години:

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising