Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ и вероятното намаляване на американската военна помощ принуждават Украйна отново да обмисли възстановяването на статута си на ядрена държава. Това пише политическият анализатор Кейси Мишел в авторска статия за списание Foreign Policy.
Той припомня, че през октомври Володимир Зеленски, уж между другото, е очертал стратегическата перспектива на Украйна –
или да стане член на НАТО, или да получи ядрено оръжие
Макар че за западната общност изявлението на украинския лидер може да е било шокиращо, за тези, които следят плановете на Владимир Путин, тези думи със сигурност не са били изненада, смята Мишел.
„Когато украинската държавност – а дори и украинската идентичност, като се имат предвид геноцидните усилия на Русия – е поставена на карта, всяка нация, разбира се, ще търси всякакви възможни начини за оцеляване“, отбелязва анализаторът.
Исторически контекст
Мишел припомня, че след разпадането на СССР Западът, и особено САЩ, активно са оказвали натиск върху Украйна, за да я принудят да се откаже от ядрените арсенали, наследени от СССР. Въпреки това „очевидният ужас и ясните предупреждения на украинските официални лица“ по онова време са били игнорирани.
„Докато Съединените щати оказваха натиск върху Украйна да се откаже от ядреното оръжие, руските военни продължаваха да подкрепят проруските сепаратисти в Молдова и вече бяха започнали програма за въоръжена намеса в Северна Грузия“, припомня експертът.
Грешка от исторически мащаб?
Анализаторът признава, че сред много украинци днес е разпространено мнението, че отказът от ядрения арсенал е бил грешка с исторически мащаб. В крайна сметка, след пълномащабното нахлуване на РФ в Украйна, дори самият Бил Клинтън изрази съжаление, че като президент на САЩ някога е оказал усилия за разоръжаването на Украйна.
„Това ни връща към преизбирането на Тръмп и скорошните коментари на Зеленски. (…) Това няма да се случи веднага, но ако НАТО продължи да затваря вратата за членството на Украйна – и за ядрената защита на САЩ – тогава ядрен Киев ще бъде единственият логичен изход, който остава“, обобщава Кейси Мишел.
Изявлението на Зеленски за ядреното оръжие
Както писа УНИАН, в средата на октомври президентът Володимир Зеленски на пресконференция призна, че през септември е предупредил Доналд Тръмп за трудния избор, пред който е изправена Украйна, имайки предвид руската заплаха.
„В разговора с Доналд Тръмп му казах: така стоят нещата – или Украйна ще има ядрено оръжие, което за нас ще бъде защита, или трябва да имаме някакъв съюз. Освен НАТО, засега не виждаме ефективни съюзи. Държавите от НАТО не воюват. В държавите от НАТО
хората са живи…
Затова избираме НАТО, а не ядреното оръжие. Избираме НАТО. И мисля, че Тръмп ме разбра. Той каза: имате справедливи аргументи“, разказа Зеленски.
Същия ден германското издание BILD написа, че Киев наистина сериозно проучва възможността за възстановяване на ядрения си арсенал, ако НАТО продължи да държи вратите си затворени.
Вечерта на същия ден Зеленски направи изявление, в което подчерта, че засега Украйна няма планове за създаване на ядрено оръжие.