11 / 9 / 2024
Новини Мистерии „Елитно“ древно погребение е открито в изоставена крепост в Монголия

„Елитно“ древно погребение е открито в изоставена крепост в Монголия

от infomax
0 коментари
„Елитно погребение“ е открито в изоставена крепост в Монголия,

„Елитно погребение“ е открито в изоставена крепост в Монголия,„Елитно погребение“ е открито в изоставена крепост в Монголия, съдържащо останките на жена, облечена в жълто копринено наметало. Това може да показва вътрешната структура на погребението и търговските практики в империя, процъфтявала преди хиляда години, пише Live Science.

Отбелязва се, че крепостта, известна като Хар Нуур, е била построена между 10-ти и 12-ти век, по времето на империята Китанг-Ляо, която контролирала големи части от централна и източна Монголия по това време. Според проучване, публикувано в списанието Archaeological Research in Asia, крепостта е била част от „дълга стена“, която се е простирала през цялата страна.

В изявление Европейският университет в Йерусалим отбелязва, че след като империята се разпада през 1125 г., тя е последвана от Монголската империя, възникнала през 1206 г. и водена от Чингис Хан. Самата крепост „стои като трогателен символ на идентичност, памет и сила във времена на преход“.

„Фокусът на нашето изследване е линията на

стената, дълга около 800 км,

както и крепостите и други структури, които са свързани с нея. Първоначалното откритие на този гроб беше изненада, както и фактът, че гробът е бил не са ограбени (повечето гробове в тази област са били ограбени в древността)“, каза съавторът на изследването Гидеон Шелах-Лави, професор по източноазиатски изследвания в Еврейския университет в Йерусалим, в имейл до Live Science.

По-специално, радиовъглеродното датиране на „добре запазения“ скелет показа, че починалата е жена е била на възраст между 40 и 60 години. Известно е също, че тя е погребана в ковчег, облечена в жълта копринена роба и е имала допълнителен копринен текстил под главата й, която е покрита с шапка от брезова кора.

„Богатството на гроба, не само в броя на погребалните предмети, но и в тяхното разнообразие, показва, че погребаната в него възрастна жена е принадлежала към елитната класа и е била важна фигура в местното общество. Самият гроб е сравнително малък , но броят на откритите артефакти е голям в сравнение с други гробове от същия период“, добави Шелаг-Лави.

Например в гроба на жената археолозите са успели да намерят

голям брой мъниста,

някои от които са с неместен произход, както и копринени тъкани, златни бижута, фрагменти от бронзов съд и сребърна чаша. Според проучването тези предмети са били поставени в ковчег, който е направен от дърво Марбъри, което също не расте в този район.

„Елитно погребение“ е открито в изоставена крепост в Монголия,„[Това] показва натрупването на престижни бижута през живота й. Всичко това показва, че жената е заемала висока позиция в местното общество през живота си и е получила специално почетно отношение след смъртта си. Това също показва обширна мрежа за обмен, от която сме били не е наясно и което може да бъде важно за нашето разбиране на предпоставките за възхода на Чингис хан и Монголската империя“, подчерта Шелаг-Лави.

Археологически разкопки – последни новини

Студент по археология в Дания откри „впечатляващо сребърно съкровище“ от епохата на викингите, което разкрива повече за ранната скандинавска търговия и икономика, беше съобщено по-рано. Експерти казват, че съкровището, тежащо повече от половин килограм и датиращо от девети век, може да е било със „значителна стойност“ през ранната епоха на викингите в Скандинавия между 793 и 1066 г. сл. Хр.

Освен това археолозите най-вероятно могат да докажат съществуването на храм, в който Исус Христос е извършил някои от чудесата, описани в Новия завет. По-специално, изследователите откриха останките от храм в древния израелски град Хоразин.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising