11 / 10 / 2024
Новини България Да си спомним за Христо Калчев, който разръчка вонята на тайната власт

Да си спомним за Христо Калчев, който разръчка вонята на тайната власт

Разказваше за руската мафия в България, за ВИС, СИК, които са част от нея, за разстреляните босове

0 коментари
руската мафия в България, за ВИС,

Светослав Пинтев

Днес се отбелязват 80 години от рождението на писателя, белетрист и публицист Христо Калчев (1944-2006).

Спомних си някои разговори с човека, който разръчка вонята на мутренския преход и реших да ги споделя..

 

– Я ми кажи наистина ли съществува

Ескадрон на смъртта

–питам и запалвам цигара.
– И да има, нито ще ти кажа, нито ще коментирам. Бих искал да доживея до Новата 1997-ма година. Ако може…
Усещам, че този разговор се закучва и веднага взимам подходящите мерки. Малко хора ще те погледнат одобрително ако си поръчаш т.нар. детска водка(150 г) докато ги интервюираш, а после я повториш. Повечето ще се възмутят, ще си помислят, че няма да разбереш правилно безценните им мисли, че алкохолните изпарения ще ти поречат да видиш цялата и без това неизразима прелест на безсмъртната им душа. Да, ама този пич не е от тия. Аз си я поръчвам и поглеждайки събеседника си, виждам в очите ми, че напълно одобрява подхода ми към литературата. Този е от тези малкото….
– На водка ли си? Добре- усмихва се той под мустак и отпива юнашки от неговата. – Аз съм поръчков писател. Ще си поръчам и аз още една.

Като че ли съм му дал таен

масонски знак

Забелязвам, че отпуска се и започва да говори много по конкретно, с повече имена и факти, с кеф. Все едно сме се намерили във вражеска среда. Той ме е надминал с водките, включили сме вече на вълна, в която бихме се разбирали и без думи. Само, че и двамата работим с думи, ще трябва да ги наредим в подходящата конфигурация.
Да пиеш индустриално количество водка докато правиш интервю е наистина доста интересен подход към нашата работата. И към жанра интервю в частност. Очевидно е, че трябва да се усвои и изучи, защото дава прекрасни плодове. Поне в този случай. Разговорът ни просто подтиква към градивен, бих го нарекъл творчески алкохолизъм. Темата ни може съвсем спокойно да изпие литър водка и поне една кисела краставичка. Не съм си позволявал да правя подобно интервю с никой друг освен с Христо Калчев, но, ако трябва да бъда честен, това е начинът да проникнеш в света на един мъж, особено ако той се казва христо Калчев.

Говорим си за руската мафия в България, за ВИС, за СИК, за разстреляни босове, за

ролята на Андрей Луканов

в българския преход и някои произтекли от това особености на родната картинка. “Тая кочина”, както мило я нарича събеседникът ми.
Този път не съм потърсил Христо Калчев след поредното убийство, което според някои е предрекъл,каквито обикновено са поводите за срещите ни, а и не бързам да се връщам в редакцията, за да спазя така омразните ми графици. Ще сваля интервюто утре на спокойствие, без да бързам. Това за работещите в ежедневник е истински лукс.

Просто си седим в капанчето “Зад канала” край а Перловската река, в което има три маси на кръст, пием си и си говорим пред включения диктофон. Обикновено всеки от разговорите ни имат много герои, но често се оформя една централна фигура –Васил Илиев, Луканов, Илия Павлов, Маджо, та до последния – Георги Илиев. Покойният сега, но тогава все още жив и здрав, бос на „ВАИ-Холдинг“ , който веднъж изпратил на Христо Калчев в Балчик бутилка шампанско „Дом Периньон“ с много мил надпис „Вместо куршум!“.

–––––––––––––––––––––

БТА

Писателят е войник. Той е човек на своето време. Или участва в него или не. Ако участва – времето го приема, ако не участва – то го отхвърля. Думите са на писателя, белетрист и публицист Христо Калчев (1944-2006), от чието рождение днес се отбелязват 80 години.

Писателят е автор на 26 книги, сборници с разкази и романи.

ТРЕНИРА ФЕХТОВКА И ИГРАЕ ФУТБОЛ С ГУНДИ, АЛЕКСАНДЪР КОСТОВ И СТЕФАН ДАНАИЛОВ

Роден е на 11 август 1944 г. До 1951 г. той посещава неделно училище в католическата църква „Санта Симплицитас“ в София. Родителите му Вера и Константин Калчеви са възпитаници на Робърт колеж в Цариград и това е причината баща му да бъде изпратен в лагер в Белене, а той и майка му са изселени в село край Омуртаг. „Имах прекрасна майка. Като заключиха баща ми, тя стана даскалица по английски и френски. Един ден, бях на 15, отидох и й казах: Прочетох „Тримата другари“ на Ремарк. Ще стана писател. Тя затвори очи, помълча известно време, после донесе Библията и вика – прочети, тук пише, че във всяка професия има седем гладни години. Аз твоите ще ги подсигуря, после се оправяй сам… Така и стана“, посочва Христо Калчев пред вестник „Стандарт“ през 1998 г. До 1951 г. той посещава неделно училище в католическата църква „Санта Симплицитас“ в София.

Христо Калчев тренира фехтовка и играе футбол с Гунди, Александър Костов и Стефан Данаилов.

ПУБЛИКУВА ПЪРВОТО СИ ПРОИЗВЕДЕНИЕ – РАЗКАЗЪТ „И ДЪХЪТ НА ЗИМАТА“, ПРЕЗ 1967 Г.

Той завършва английска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Във вестник „Народна младеж“ от 9 януари 1967 г. Христо Калчев публикува за първи път свое произведение – разказът „И дъхът на зимата“. От 1968 до 1970 г. той работи като драматург в драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе, а по-късно и в театрите в Пазарджик и Благоевград. През 1974 г. Христо Калчев издава първата си книга „Инерция“, която е сборник с разкази и новели. Той се изявява като публицист и пише статии, отпечатани във вестниците „Пулс“, „Тракия“, „Студентска трибуна“, „Литературен фронт“, в списанията „Пламък“, „Септември“, „Дружба“, „Наша родина“. Води рубриката „Рубикон“ във в. „Демокрация“.

Христо Калчев е автор на книги като „Предел“, „Железният кон“, „Монолог“, „Луда вода“, „Вътрешна светлина“, „Опит за оцеляване“, „Студен огън“, „Нежни вълци“, трилогията „Белият дявол“ и др. Христо Калчев достига многохилядни тиражи с поредицата си от романи „Нерон Вълка“, „Калигула Бесния“, „Цикъла на Месалина“, „Ликвидирайте генерала“, „Оратория за Козел и Ангорска котка“, „Кървавият път на коприната“, „Спрете полета на сокола“ и др Социално-нравствените проблеми на човека, корупцията, престъпността са основните теми в неговите книги. Христо Калчев обръща поглед към подземния свят на парите, влиянията на групировките върху политическия живот, част от героите му са фигури от престъпния свят, а други присъстват с реалните си имена.

„Не съм най-големият християнин на света. Родих се в дом, в който не се повишаваше тон, нямаше бой. Бях буйно момче и правех много бели, останах в графата „Кипи му кръвта“. Вярвам в семейството, в изконни ценности, които съм подредил за себе си. Не вярвам в Жан-Жак Русо и глупостите за равенство между хората. Просто хората не се равни“.

Христо Калчев умира на 22 март 2006 г.

/ТЖ/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: Речник по нова българска литература, София, 1994 г., с. 161, в.„24 часа“, 21.12.1996 г., в. „Стандарт“,10.8.1998 г., в. „Монитор“, 14.8.1999 г., в. „Стандарт“, 23.3.2006 г., в. „24 часа“,10.12.2007 г.

 

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising