04 / 23 / 2024
Новини България Проклятието на Странджа

Проклятието на Странджа

За този край никоя власт никога не се е грижела

0 коментари
Проклятието на Странджа

Светослав Пинтев

Седя край морето след бурята, а над него сияе най- вълшебната, най великолепна дъга, която съм виждал някога. Краищата й опират двата носа на един прекрасен, вече разведрен, по синеморски син залив, а дъгата трепти като пеперуда във въздуха. Имаш усещането, че ще звънне като арфа и ще запее песен.
До самия плаж започва буйна зелена гора, има и една широка поляна, на която нощем излизат диви прасета, лисици и всякакви животинки.

Проклятието на СтранджаТук морето и Странджа планина се сякаш се целуват. Всичко наоколо е
като излязло от приказка
От вълшебните приказки на българите и другите народи , бродили из

„вълшебната планина“

през хилядолетията.… Само дето местните власти се канят да променят градосустройствения план на Синеморец и да вдигнат там хотел, както и на гробищата, ала това е друга история, за която ще говорим друг път.
Всеки ден научавам нови неща за Странджа от домакина ни , избрал да се засели тук още пред 1973 г., когато в граничната зона наоколо и пиле не можеше да прехвръкне. Поне не вражеско пиле… Разказва ни за ветровете и бурите тук , за гъбите, билките, паламуда, заргана, за всичко, което храни местните хора, за тайните на гората и морето.
Води ни и във вътрешността на тази най-мистична българска планина, осеяна с

Проклятието на Странджадревни светилища на Богинята-майка,

тракийски храмове на слънцето, с мраморни плочи от прорицалищата на Дионисий, с какво ли не.
За Странджа се носят всякакви легенди, а в тях често планината се свързва с някакво проклятие.
Знаете ли кое е нейното?
И с какво сме го предизвикали? С

безразличието си към този благословен край

Видях в Звездец как се рушат блоковете на военните от прочутите „черни полкове“ и това е най-малкото.
Разказваха ни местните хора, че за този край никоя власт никога не се е грижела, защото е граничен район, през вековете често е сменял господарите си – ту при този, ту при онзи, та не било добре да вкарваш пари в него. И днес те се чувстват така, изоставени на произвола. Не без основания.
Толкова неща научавам и от хората, с които се заговарям, макар че съм бил в тези краища много пъти.

Вчера една възрастна жена от архитектурната перла с. Бръшлян, съхранило автентичните странджански къщи, ни разказа как по турско потерята заловила тежко ранени двамата войводи Пано Ангелов и Никола Равашола., подготвили Илинденско-Преображенското въстание в този край, преди избухването му.

Проклятието на СтранджаНе ги доубили, а ги закарали с волска кола до селото, където някакъв чуждестранен журналист-арменец поискал да ги снима. Вързали ги на каруцата, за да са изправени на снимката. После умрели и двамата. Тази страшна фотография на повече от 100 години виси в стаичката в къщата й, където някога един поп организирал първото килийно училище, а сега тя е наредила като музей. Разказа ни подробности за Освобождението, което тук е настъпило през 1913 г. , дошло с Балканската война, както знаем, за годините след него. За тях научих , апропо, нещо поразително.

Една от първите големи далавери

През 20-те години на миналия век огромно количество дъбов дървен материал е бил спазарен и продаден в Проклятието на Странджачужбина още на зелено, докато дърветата си растат по местата, толкова много, че от гората на планината и помен да не остане. В последния момент Турция направила дъмпинг и дала по-изгодна оферта за дърветата от своята страна на Странджа, после ги изсекла, разбира се. Там още е обезлесено.

Българската гора била спасена по чудо….временно. Днешните ни хищници няма да допуснат да им измъкнат парата под носа, както някогашните.

А сега какво чудо е!

Един млад учен ни разведе из древното светилище на

Мишкова нива,

разказа ни много и за планината. Не знаех, че тя е най-големият дъбов масив в Европа и осигурява огромната част от кислорода, който дишат жителите на Стария континент. Това не пречи и днес планината да е подложена на варварска сеч. И то в защитени територии. „Сеч, извоз с военни коли и манипулиране на дървесината – товарене на ръка!!!“, както казва един лесовъд. Сами унищожаваме белия дроб на Европа, как да не ни застигне проклятието на Странджа.
От същия човек научих, че от другата й страна планината , която сега е в Турция, някога във Византия, се е намирала прочутата Магнаурска школа, в която бъдещият цар Симеон изучил елинските науки и е лелеял мечти за бъдещето на България, много преди да стане Велики.

Снимки: Авторът

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising