Тъй като Европа е преследвана от призрака на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, повечето европейски служители вероятно са осъзнали какво би означавало завръщането му за благосъстоянието на континента. За това пише бившият посланик на САЩ в НАТО и автор на една от колонките на Politico Иво Даалдер.
„Повечето смятат, че подкрепата на САЩ за Украйна ще бъде отслабена и продължаващата подкрепа на САЩ за НАТО ще бъде поставена под въпрос. Има също така широко разпространено разбиране, че Тръмп ще започне кампания на
икономически национализъм,
основана на мита, протекционизъм и затваряне на пазари, което със сигурност ще увреждат икономиките им“, отбелязва експертът.
Ето защо официални лица разработват планове през последните месеци за „устойчиви на Тръмп“ европейски институции и политики, каза Даалдер. Европейските политици също отбелязват, че трябва да се харчат повече пари за отбрана, производство на оръжия и укрепване на военния капацитет.
„Всички тук разбират, че въздействието на президентството на Тръмп ще бъде голямо, но има нарастващо усещане, че Европа, с население от 450 милиона, може да се справи с тези последствия, с възможно изключение на вътрешната политика“, пише авторът.
Бившият посланик на САЩ в НАТО отбеляза, че втора победа на Тръмп би имала дълбоко въздействие върху националната политика в Европа, вероятно създавайки допълнителен импулс за крайнодесни популистки партии и движения, които разпространяват същите политики, които Тръмп и неговото движение „Да направим Америка отново велика“ отстояван в продължение на много години.
Според експерта центристките европейски сили вече са започнали да разчитат на подкрепата на крайната десница, за да получат или запазят властта в много страни. По-специално крайнодесни партии влязоха в коалиционни правителства в седем държави от ЕС, а именно:
Хърватия;
Чехия;
Финландия,
Унгария;
Италия;
Холандия;
Словакия