04 / 24 / 2024
Новини България Текла ли е и българска кръв във вените на последния римски император?

Текла ли е и българска кръв във вените на последния римски император?

от infomax
0 коментари
Текла ли е и българска кръв във вените на последния римски император?

Росен Петров,Фейсбук

Текла ли е и българска кръв във вените на последния римски император – Константин XI Палеолог? Отговорът е да.
Ето някои спорни и други безспорни факти за неговото потекло. Константин XI Палеолог е син на император Мануил Втори Палеолог и Елена Драгаш, дъщерята на деспота на Велбъжд или днешния Кюстендил – Константин Деян.

Спорно е доколко самият Константин Деян, от рода Деяновичи или Деяновци, е от сръбско или българско потекло, но той е самостоятелен владетел на голямото Велбъждско деспотство и дори на него е кръстен днешния Кюстендил.

Точно заради родословието на Елена Драгаш, някои историци смятат, че последният римски император е

правнук на българския цар Иван Александър,

но това също е спорна хипотеза. Обаче, безспорен е фактът, че по бащина линия Константин XI е пряк потомък на Ирина Асенина, която е внучка на българския цар Иван Асен Трети.
Защо Ви разказвам тези династически подробности? Защото точно на 29 май 1452 година, Константин XI Палеолог загива геройски, бранейки града на царете – Константинопол, в битка с османските войски. В същия ден пада и самият Константинопол.

Приключва голямата ера на Римската империя и започва епохата на Османската империя. От хилядолетен център на европейската цивилизация, Балканите задълго ще се превърнат в периферия на развиващите се с много по-бурни темпове – Западна и Централна Европа.

Днес за гърците, Константин XI Палеолог си е грък и национален герой

(в Атина има хубав негов паметник), за сърбите е на 50% сърбин, защото съвсем официално е носел и името Драгаш, а ето, че във вените му е имало и българска кръв. Друго обаче е много по-важно от въпроса за кръвта му, защото чисто обективно при династическите особи, етническият произход често не е имал значение за техните действия и постъпки. По-важното е, че съдбата на последния ромейски император сякаш е символ на преплетените съдби на балканските народи и на тяхното разединение пред лицето на османското нашествие. Погълнати от игра за тронове, много ромейски, сръбски, български владетели и аристократи проспиват раждането на османското могъщество. Жаждата за власт и боричканията между тях постепенно разяждат силните някога държави и те не са в състояние да дадат отпор на могъщия нашественик.
Какъв е историческият извод? Той не е мой, а е на големия немски философ Георг Хегел, който казва следното: „Опитът и историята учат, че народите и правителствата никога и на нищо не се научават от историята”. И все пак нека отдадем дължимото на последния ромейски император, който предвождайки едва 7500 воини се изправя срещу 80 000-та армия на Мехмед Завоевателя и загива с меч в ръка. Достойно като наследник на римските цезари и смело като далечните си предци Асеневци.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising