09 / 15 / 2024
Новини ВОЙНАТА Ще щракне ли Монголия белезниците на Путин?

Ще щракне ли Монголия белезниците на Путин?

от infomax
0 коментари
Путин

Киев призова Монголия да задържи президента на Русия Владимир Путин, съгласно заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд (МНС), когато руският лидер пристигне на държавна визита в азиатската страна на 3 септември, предаде  вчера Ройтерс.

Човек може да си представи как руският диктатор слиза от президентския си самолет по време на посещение в Монголия следващата седмица и секунди по-късно се оказва с белезници.

Подобно зрелище би било зашеметяващо,

защото „лидерът на един от постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН е арестуван по подозрение за военни престъпления“, коментира Sky News.

„Всъщност това би било безпрецедентно. Но също така е много малко вероятно. Да, това трябва да се случи на теория. Всички членове на Международния наказателен съд (МНС) са длъжни да задържат заподозрени, срещу които е издадена заповед за арест, като Монголия не е изключение, но в действителност страната няма да иска да се изложи на гнева на своя могъщ съсед, от който има огромна икономическа зависимост. Последствията ще по-вредни за Монголия от каквито и да е последствия от дразненето на Хага“, твърдят анализаторите на изданието.

Sky News подчерта, че ако Монголия не се придържа към задълженията си, това ще предизвика

гняв

сред активистите и политическо осъждане, но МНС няма властта да гарантира тяхното изпълнение.
„Освен това, това няма да е първият път, когато член на съда пренебрегва правилата. През 2015 г. Южна Африка реши да не задържа тогавашния судански президент Омар ал Башир по време на посещението му в страната, въпреки валидната заповед за арест. ”, припомня статията.

Междувременно Южна Африка възприе различен подход миналата година, когато беше домакин на срещата на върха на БРИКС, на която Путин обикновено присъства. Страната която не искаше да се окаже отново в това положение, успя да убеди руския диктатор да не отиде и да се присъедини към срещата на върха чрез видео връзка.

Владимир Путин

получи гаранции, че няма да бъде задържан

по време на посещението си в Монголия със заповед от Международния наказателен съд.  Това съобщи Bloomberg като се позовава на двама информирани събеседници, запознати с организацията на посещението. Това ще бъде първото посещение на Путин в държава-членка на МНС, откакто през март миналата година беше издадена заповед за арест за него за отвличане на деца от окупираните територии на Украйна. Монголия, която е страна по Римския статут, уреждащ съда, е длъжна да изпълни заповедта и да арестува Путин, ако се появи на нейна територия.

„Ние нямаме такъв проблем“, каза председателят на Кремъл Дмитрий Песков, коментирайки рисковете от ареста на Путин в Монголия.

Официални лица като президента на Монголия, кабинета на министър-председателя и външното министерство не отговориха незабавно на исканията за коментар. Министерството на външните работи в петък се срещна с представители на множество чуждестранни посолства, за да обясни посещението на Путин, което официално отбелязва 85-ата годишнина от битката на Халх Гол срещу японските сили през 1939 г.

„Няма риск от арест на Путин

Преди всякакви задгранични пътувания целият спектър от формата на преговорите се съгласува предварително и приемащата страна дава 100% гаранция, че нито Путин, нито някой от членовете на делегацията няма да бъдат задържани. “, каза Сергей Марков, политическа фигура, близка до а Кремъл.

Преди Путин не рискуваше с подобно посещение. Той пропусна миналогодишната среща на върха в Южна Африка на лидерите на групата БРИКС, която също включва Китай, Бразилия и Индия, след като страната-домакин даде сигнал, че ще трябва да се съобрази с разпореждането на МНС като държава-членка.

Руският лидер  реши да не пътува и до Индия за срещата на Г-20 миналата година, въпреки че тя не е член на МНС. Бразилия покани Путин на срещата на върха на Г-20, която ще бъде домакин през ноември, въпреки че президентът Луис Инасио Лула да Силва каза, че съдебните органи ще решат дали да го арестуват.

Държавите, страни по Римския статут на МНС, са задължени да сътрудничат на съдебните решения, по-специално относно заповедите за арест. Ако те откажат да сътрудничат, съдията на МНС може да докладва това на Събранието на държавите-страни, което може да вземе решение за санкции.

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 3 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising