04 / 24 / 2024
Новини България Съкровищeто на Кубрат е царствен знак за високата култура на древните българи

Съкровищeто на Кубрат е царствен знак за високата култура на древните българи

0 коментари
Съкровищeто на Кубрат е царствен знак за високата култура на древните българи

Светослав Пинтев

Древнобългарските съкровища са изумителни образци на златарското изкуство. За тях днешните българи знаем сравнително малко. Не би трябвало да е така, защото те са ясен и царствен знак за високата култура на народа ни, който съвсем не е бил диво племе, което скитало по степите, както се опитваха да ни внушат цели десетилетия.

Той е част от могъща цивилизация, за което учените намират все повече доказателства,а изкуството му е изумително. Там се крият и корените на нашата държавност, а не в 681 г., когато канас юбиги Аспарух, както била истинската му титла, разширява държавата си към Дунава, но това е друга история.

Съкровището на баща му канас юбиги, както е истинската  титла на старите ни владетели, Кубрат, открито край с. Малая Перешчепина, Полтавска област,Украйна, е едно от най-големите от ранното Средновековие, намирани в Европа и света. То съдържа над

800 поразителни предмета,

сякаш измайсторени от пръчката на вълшебник, а не от човешка ръка.

Сред тях се отличават златен жезъл, златен лъв от скиптър, три златни пръстена, два от тях са с монограма на Кубрат, златен рог, златна торква, две златни гривни с изумруди, златна тока с тегло 454 г, две златни саби, а не  мечове, както погрешно ги наричат,  множество златни и сребърни чаши и съдове за хранене.

Съкровищeто на Кубрат е царствен знак за високата култура на древните българиВ момента това безценно съкровище е в Ермитажа, където е и намерената край с. Малая Перешчепина сабя на Кубрат. Смята се, че тя е изработена от най-изкусните източно римски или византийски майстори и е подарен на кана от император Иракли, който е бил негов покровител и близък приятел, както знаем от историята.

Острието е от няколко вида стомани, ковано в продължение на повече от месец.

Дивният обков на оръжието е ювелирна изработка,  като то е инкрустирани с полускъпоценни камъни. Датирано е от 30-те години на седми век след Христа.
Гробницата е открита случайно от две хлапета през 1912 г. в пясъчните дюни на река Ворскла край селото им. Било месец юни 1912 г. , когато десетгодишното овчарче Альоша, син на казака Фьодор Деркач, се втурнало в дома си със златна чаша в ръка и викове:

„Злато, мамо, много злато,

в степта има много злато!“

Родителите уведомили властите, които мобилизирали за разкопки местните селяни, а те силно повредили много предмети. Стъклените и керамични съдове са изпочупени и разпръснати. Част от откритите златни апликации са разпарчетозсани или откраднати. Много от местните хора ровят моглата и тайно, като прибират немалко злато . Пристигналият два дена по-късно археолог от Полтава И. Зарецкий намира върволица селяни, възрастни и деца, с лопати на рамо отиващи към мястото на находката, където вече копаели двадесетина човека.

Очаквайте : Съкровището на Аспарух

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising