05 / 3 / 2024
Новини спорт Григор Димитров загуби финала в Маями, но се завърна в топ 10 на световната ранглиста

от infomax
0 коментари
Гришо

Маями

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби финала на турнира на твърда настилка от сериите „Мастърс 1000“ в Маями (САЩ) с награден фонд 8,9 милиона долара.

Поставеният под номер 11 Димитров отстъпи пред италианеца Яник Синер с 3:6, 1:6 за 74 минути.

Това беше

трети финал

за 32-годишния българин на „Мастърс 1000“. През 2017-а той триумфира с титлата в Синсинати, а в края на миналия Гришосезон загуби в Париж от Новак Джокович. За Димитров това беше и трети мач за трофей от началото на 2024-а. През януари той стана шампион в надпреварата на твърди кортове от сериите АТР 250 в Бризбън (Австралия), а през февруари игра финал на ATP 250 в зала в Марсилия.

Синер направи два пробива в първия сет, които спечели за 42 минути. Той взе подаването на хасковлията в петия и в деветия гейм. Във втората част номер 4 в схемата беше още по-убедителен. Италианецът стигна до нови два брейка, спечели пет поредни гейма от 1:1 до 6:1 и затвори мача.

22-годишният Синер, който ще се изкачи до рекордното

второ място в световната ранглиста,

завоюва втори трофей от „Мастърс 1000″в кариерата си, след като триумфира в Торонто миналия сезон, и общо 13-и. За него това е първа титла от Маями след пораженията на финалите през 2021 и 2023 година.

С днешната си победа италианецът, който е шампион от Откритото първенство на Австралия, води с 3:1 успеха в преките мачове срещу българина. Двукратният първенец от София е с почти перфектен баланс от 22 победи и само 1 загуба през тази година, като отстъпи само на полуфиналите в Индиън Уелс пред Карлос Алкарас.

Това беше първи финал за Григор Димитров в Маями. Първата ракета на България стигна до големия двубой след страхотни победи над трима играчи от топ 10 – Карлос Алкарас (номер 2), Александър Зверев (5) и Хуберт Хуркач (9).

След силното си представяне хасковлията ще се завърне в топ 10 на световната ранглиста за първи път от 2018 година насам и от утре ще бъде номер 9 в света. От началото на годината той има 20 победи и само 5 загуби.

Източник: БТА, Ива Кръстева