Светослав Пинтев
Хелзинкската комисия на САЩ настоява, че Щатите трябва да се откажат от статуквото в отношенията си с Русия след края на Студената война и да определят Москва като „постоянна“ заплаха за глобалната сигурност. Това съобщава The Hill, позовавайки се на доклад на комисията, получен преди неговото публикуване.
В доклада се твърди, че Вашингтон трябва да преразгледа мисленето си по отношение на Русия, подобно на начина, по който направи това с Китай през последните години, и да разпредели ресурсите съответно:
„Съединените щати трябва да се подготвят за дългосрочна конфронтация, осъзнавайки, че Русия има многовековна история на
жесток империализъм
спрямо своите съседи, Европа и света като цяло.“
Приоритетното направление на стратегията в доклада е осигуряването на победата на Украйна в нейната отбранителна война срещу Русия. Комисията призовава за „масивна“ военна и хуманитарна помощ за Киев и разрешаване на украинските въоръжени сили да нанасят удари в дълбочина на Русия с предоставеното от САЩ оръжие, пише The Hill.
„Мисля, че основният послание е, че се отказваме от 30 години погрешна политика… Не е нужно да се гледа далеч, за да се види, че всеки президент в първите няколко месеца от управлението си се среща с Путин,“ заяви помощник на един от конгресмените, запознат с доклада.
Отделно се отбелязва, че политическите предложения в доклада надхвърлят ангажиментите на администрацията на Джо Байдън към Украйна и противоречат на позициите на бившия президент
Доналд Тръмп,
кандидат за президент от Републиканската партия, и неговите съюзници в Конгреса.
The Hill припомни, че Тръмп отдавна твърди, че САЩ харчат твърде много за европейската сигурност, и продължава да настоява за споразумение между Украйна и Русия чрез преговори с Путин. Въпреки това, републиканец-конгресмен и председател на Хелзинкската комисия, коментирайки новия доклад, отхвърли възможността Тръмп да сключи сделка с Путин:
„Нямам съмнения, че Доналд Тръмп ще прозре неискреността на военния престъпник Путин… Путин не е човек, с когото може да се постигне споразумение.“
Прочетете още:
Хелзинкската комисия на САЩ, известна още като Комисията за сигурност и сътрудничество в Европа, е независима комисия на правителството на САЩ, на която е възложено да следи за изпълнението на Хелзинкските споразумения и да насърчава всеобхватната сигурност чрез защита на правата на човека, демокрацията, икономическото, екологичното и военното сътрудничество в 57 държави. Комисията се състои от девет членове на Сената на САЩ, девет членове на Камарата на представителите и по един представител от Държавния департамент, Министерството на отбраната и Министерството на търговията.
Удари в дълбочина на Русия и планът за победа на Украйна – актуално
Припомняме, че по-рано бе съобщено, че президентът на САЩ Джо Байдън и най-близките му съветници „имат известни съмнения“ относно плана за победа на Украйна, представен от Зеленски. Според журналисти, в частни разговори Байдън и неговото обкръжение поставят под въпрос решението за настъпление в Курска област.
Отбелязано бе, че нерешителността на администрацията на Байдън, която все още не е отменила забраната за удари с дълъг обхват по Русия, разочарова други поддръжници на Украйна. Според източници, това предложение все още е на разглеждане, въпреки мнението на Пентагона, че удари с дълъг обхват вероятно няма да имат значително стратегическо влияние.