Русия и САЩ обсъждат бъдещото си сътрудничество. Официални лица в Москва и Вашингтон определиха Арктика като възможна сфера за икономическо партньорство.
За това съобщава Bloomberg. Според осведомени източници този подход е част от по-широката „политика на разведряване“, която президентът Доналд Тръмп провежда в отношенията си с Москва. По-специално, били обсъдени въпроси, свързани с проучването на
природни ресурси
и търговските маршрути. Сътрудничеството в сферата на енергийните ресурси също се разглежда като цел на САЩ.
И Русия, и САЩ наскоро дадоха да се разбере, че са отворени за сътрудничество, което предизвиква безпокойство сред европейските съюзници и партньорите им в НАТО, които се стремят да изолират Москва след нейното пълномащабно нахлуване в Украйна.
Един от източниците на изданието посочва, че американски представители виждат в сътрудничеството в Арктика начин да вбият клин между Москва и Пекин. В същото време той отбелязва, че това едва ли ще се случи, като се има предвид колко силно са се сближили Русия и Китай през последните години, особено след обявеното им „неограничено партньорство“ след началото на войната на РФ срещу Украйна.
„Арктика, която граничи с Русия и седем страни членки на НАТО – САЩ, Канада и скандинавските държави Дания, Финландия, Исландия, Норвегия и Швеция – привлича все по-голямо внимание през последните години.
Топенето на ледовете
в резултат на климатичните промени отваря нови корабоплавателни маршрути и възможности за проучване на потенциални енергийни и минерални ресурси“, обясняват журналистите.
Председателят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев заяви след руско-американските преговори в Саудитска Арабия, че енергийното сътрудничество в Арктика е било една от „конкретните сфери на сътрудничество“, обсъдени от двете страни.
Прави впечатление, че в края на миналата година Пентагонът публикува Арктическата си стратегия, в която подчертава риска от обединението между Китай и Русия в региона. В съответствие с политиката на предишния американски президент Джо Байдън САЩ се стремят да засилят военната си готовност и наблюдението в Арктика в отговор на „нарастващото сближаване“ между Москва и Пекин.