Администрацията на президента на Руската федерация Владимир Путин проведе семинар за представители на регионалните избирателни комисии и вицеобластни управители по вътрешна политика.
Бяха им посочени теми,
които „чужди недоброжелатели” могат да използват за дестабилизиране на ситуацията в Русия преди президентските избори. Така рисковите фактори включват настроението на жените, чиито близки са на война в Украйна, пише Комерсант.
Кремъл поиска от регионалните власти да бъдат „в контакт“ с роднините на мобилизираните: да обърнат внимание на споделените от тях проблеми, а също и да помогнат за решаването им, каза събеседникът на изданието.
Според негоовите думи – идеята е като цяло предизборната кампания да има „психотерапевтичен характер“ за руснаците, които са
„уморени“ от войната,
така че в никакъв случай хората не трябва да бъдат „подгонени“. Напротив, местните власти трябва да „успокоят“ избирателите: хората чакат битките да приключат, така че е важно да се покаже, че обикновеният им живот „не е в опасност“ и че страната има „ясно бъдеще“, обяснил източникът на изданието
Събеседниците му в една от областните администрации потвърдиха, че „работата“ със съпругите на мобилизираните е излязла на преден план – в президентската администрация непрекъснато се напомня на губернаторите за
недопустимостта на митинги
по темата за връщането на резервистите от война в Украйна. „Задачата е да спрем външния протест на всяка цена. Убеждавайте, обещавайте, плащайте. Всичко, стига да не излизат на улицата, в каквото и да е количество, дори 50 души“, отбеляза източникът.
През последните няколко седмици роднини на мобилизирани се опитаха да проведат митинги в Москва, Санкт Петербург, Новосибирск, Красноярск и Челябинск, но властите отказаха да ги одобрят навсякъде, позовавайки се на „антиковид“ ограничения.
След това в Москва около
20 жени дойдоха с плакати:
„Време е мобилизираните да се приберат у дома“ и „Без безсрочна мобилизация“ на митинг на Комунистическата партия на Руската федерация, посветен на годишнината от Октомврийската революция. Няколко минути по-късно полицаи ги наобиколиха и настояха да спрат протеста извън темата, но не се стигна до арести.
В Красноярск помощничка на местен депутат от „Единна Русия“ прекрати чат в Telegram, в който съпругите на мобилизирани жители на региона общуват и обсъжда възможен митинг. Тя отстрани всички, които бяха за провеждането на акцията, а след това някои от бившите участници в разговора започнаха да получават обаждания от органите на реда, разказва свидетел.
В Новосибирск властите отказаха да одобрят митинг, но се съгласиха на закрита среща с близки на мобилизираните. След събитието заместник-председателят на правителството на Новосибирска област Андрей Клюзов съобщи за „съществен разговор“. Самите организатори отказаха да обобщят резултатите, а само заявиха, че е „започнала конструктивна индивидуална работа по всяка ситуация“.
Роднини на мобилизираните започнаха
масово да искат връщането им
у дома през септември, почти година след указа на президента Владимир Путин за призоваване на резервисти за войната в Украйна. Тогава, според ръководителя на Министерството на отбраната Сергей Шойгу, повече от 300 хиляди души са били отведени на фронта.
В отговор на тези искания председателят на Комитета по отбрана на Държавната дума Андрей Картаполов заяви, че мобилизираните няма да напуснат зоната на бойните действия до края на войната и за тях не е предвидена ротация. Единственото, на което могат да разчитат, е отпуск след всеки шест месеца служба
#Русия