Президентът на САЩ Джо Байдън ще поднесеизвинения за малтретирането на индиански деца в миналото, предаде Франс прес.
В продължение на повече от век децата на американските индианци са били откъсвани от семействата си и изпращани в пансиони, където са били малтретирани, според публикуван наскоро доклад на правителството. Целта на пансионите е била да заличат културата, езика и идентичността на индианците, следвайки политика на принудително асимилиране. Много деца в тях са били подложени на физическо, психологическо или
сексуално насилие,
пише в доклада.
Очаква се Байдън да посети индианския резерват Гила Ривър, близо до град Финикс в югозападния щат Аризона.
„Днес съм в Аризона, за да поднеса президентските извинения, които отдавна трябваше да бъдат поднесени“, заяви Джо Байдън в „Екс“. „Епохата на федералните пансиони е една от най-мрачните глави в американската история. Травмата, претърпяна в тези институции, все още тегне на съвестта ни и днес“, добави Байдън.
Училищата с пансиони са действали от началото на 19 век до 70-те години на миналия век. Често те са били далеч от домовете на децата. Според правителствения доклад най-малко 973 деца са загинали в тези заведения, припомня АФП.
Президентското извинение е
„толкова историческо,
че не съм сигурна, че мога да изразя адекватно въздействието му“, заяви вчера вътрешната министърка Дебра Холанд, първият член на правителството на САЩ, който е представител на коренното население. Това „означава много повече, отколкото би могло да се изрази с думи“, добави тя.
Именно по нейно настояване през 2021 г. започна мащабно разследване, в резултат на което беше изготвен детайлен доклад. Тя също така проведе обиколка в 12 индиански общности, наречена „Пътя на изцелението“, за да даде възможност на жертвите да разкажат за случилото се.
„В продължение на повече от век десетки хиляди индиански деца на възраст едва четири години са били изтръгнати от семействата и общностите си, за да бъдат насилствено настанени в училища-интернати, управлявани от правителството на САЩ и религиозни институции“, заяви министърката.
„Това включва и моето собствено семейство“, отбелязва министърката, като подчерта, че тази тема не е била включвана в учебниците по история.
Тази година американските католически епископи официално признаха ролята на Църквата в „травмата“, нанесена на индианците, и поднесоха извиненията си. В съседна Канада е била прилагана същата практика на училища интернати и през последните години страната също се обърна към тази тъмна страница от историята си, отбелязва АФП.
По време на посещението си в Канада през 2022 г. папа Франциск поиска „прошка за извършеното зло“.
Администрацията на Байдън въведе цяла серия от мерки в
подкрепа на индианските народи
и за подобряване на отношенията с федералната държава. Няколко места, свързани с предците на индианците, бяха обявени за „национални паметници“, бяха издадени укази, изискващи от федералните агенции консултации с правителствата на индианските племена, и бяха инвестирани няколко милиарда долара в изграждането на инфраструктура в индианските резервати.
Ходът на Джо Байдън идва и в разгара на изключително оспорваната кандидатпрезидентска кампания, между вицепрезидентаката Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп. През 2020 г. самият Байдън спечели с малко гласовете на Аризона – ключов щат, който заедно с други може да повлияе на изхода от изборите през ноември. Това е също един от щатите с най-многобройно индианско население в САЩ, отбелязва АФП.
Източник: БТА, Асен Георгиев