04 / 25 / 2024
Новини България Григор Лилов: Какво знаци даде посещението на Бил Клинтън?

Григор Лилов: Какво знаци даде посещението на Бил Клинтън?

от infomax
0 коментари
Григор Лилов: Какво знаци даде посещението на Бил Клинтън?

Григор Лилов, журналист. Фейсбук

* Какво знаци даде посещението на Бил Клинтън ***
24 години след първото си посещение у нас 42-ят американски президент на САЩ (1993-2001) Бил Клинтън отново дойде – по покана на Кирил Домусчиев, председател на най-голямата бизнесорганизация у нас (КРИБ.)
Отварям малка скоба за бизнеса на олигарха. С изолацията на Русия, която беше голям пазар за фирмите му, съответно и отпадането на руските връзки в Източна Европа и някои страни от Третия свят Домусчиев пъргаво се обърна към американския капитал и се сдружи с него.
Домусчиев обяви, че основава Domuschiev Impact, която ще работи заедно с фондацията на Клинтън за просперитета на България и света.
„Въпреки че Посолството на САЩ не участва пряко в организирането на неговото частно посещение, ние с радост приветстваме президента Клинтън отново в България“, заяви дипломатическата мисия.

 

Какво ми направи впечатление?

Събитието беше в доста по-камерен състав, отколкото се предполагаше у нас. Редица”най-видни” и най-едри” български бизнесмени не присъстваха, макар че лигите им текат да се отъркат край някое световно величие. Както разбрах, подборът на присъстващите е бил категорично изискване на Бил Клинтън като условие за посещението му.
За сметка на”величията” в НДК бяха поканени над 200 български студенти, към които Клинтън се обърна персонално: „Ваш ред е. Не го пропилявайте. И с това нямам предвид да не правите грешки. Правете грешки. Излезте, вземете решенията си, живейте живота си. Но трябва да сте наясно.” И ги призова за участие в политиката.
.
Показателно е, че Клинтън не пожела да организира филиал на фондацията си у нас. Т.е. той е много предпазлив в мярата на отношенията си с фигурите от родния политически и бизнес елит и много внимава да не се обвързва пряко с когото и да било. Не съм изненадан – навремето го направи и по-късно това беше отчетено като грешка, вкл. и чрез една публична демострация на дистанцирането.
Не е за изненада у нас, макал че другаде щеше да е сензация, че нито една родна медия, ама нито една-единствена, която и да е – държавна, обществена, частна не направи интервю с Бил Клинтън., вкл. и основни печатни издания, както и трите централни телевизии. Като журналист не мога дори да си представя какъв ахмак трябва да са медиите у нас, за да изпуснат този шанс.

Отговорът защо се случи така е двоен

Единият е нежеланието на редица централни медии, свързани със Задкулисието, да дадат думата на човек, когато в Москва мразят до дъното на душите им. Другата причина е отказът на самия Бил Клинтън.
От ПиАр гледна точка този отказ е алогичен. И е парадоксален за такъв виден политик, като бившият американски президент, който не пропуска шансът да изложи вижданията си пред обществеността, пък било и тази в България.
От политическа гледна точка обаче отказът е напълно логично. Той е дипломатически намек, че в САЩ оценяват медиите у нас като подвластни на разни котерийни интереси, вкл. и така наречените демократични. Съмнявам се, че тук могат да разберат посланието. В България единственото, което разбират и проумяват ебитите ни, което може да ги стресне, е „право куме, та в очи” – изказът на прав тигел, без никакви дипломатичност.

Бил Клинтън не се срещна с никакъв български действащ политик

Мноооо-го, ама много показателно! Гарантирам ви, че всички са драпали за персонална среща с него. Един американски президент, макар и бивш, продължава да има огромно политическо влияние – както в неговата си партия, така и въобще в САЩ, а и по света. Да бягаш от среща с него означава да пропускаш големи шансове, вкл. и лични за международно утвърждаване на фигурата ти.
Следователно несъстоялите се срещи са дипломатическо послание.
Формално президентът ни Румен Радев своевременно беше заминал за далечната Южноафриканска република. Но и да беше тук, среща нямаше да има. Да ви напомня, че за коронацията в Лондон не отиде той, а служебният премиер Гълъб Донев, на което никой не обърна внимание. Значи покана към него е нямало. Ако не бяхме съюзници в НАТО с Великобритания, убеден съм, че покана нямаше да има и за премиера ни.
Бил Клинтън не се срещна и с премиера, не се срещна и с лидерите на която и да е партия. Вярно, Кирил Петков и Асен Василев бяха отишли на някакво сборище в Прага. Но единственото в онзи момент там беше събитие на пивоварите. Въобще

по-умните или по-преданите на Москва

(според съответния човек) се спасиха да не бъдат в страната по времето на това отдавна знаещо се посещение, а по-глупавите решиха (правилно), че никой в България няма да обърне внимание на случилото се. Но за малка и треторазрядна държава като нашата и при липсата на истинско общество у нас какво се мисли или какво се набива в главите на хората е без значение. От значение е как се оценява властта навън, в чужлина, понеже изцяло зависим от тази оценка.
.
Факт – Бил Клинтън се изказа пред българския бизнес и българските студенти, пренебрегвайки родните „титани” на държавното управление.
Пореден знак. Родният така наречен политически елит не ще да разбере, че вече е подложен на негласна остракация (в случая на значението на думата като изолирам) от онзи свят, към който България принадлежи (само отчасти и и в немалка степен само на думи).

Колко полезна Ви беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази публикация!

Кажете ни как можем да подобрим тази публикация?

Може да харесате още

За нас

Онлайн списание

E-mail бюлетин

@2022 – 2024. All Right Reserved InfoMax. Уеб дизайн от MOXX Advertising